Większość osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Przez lata wokół tego popularnego napoju spożywanego przez miliony ludzi na całym świecie narosło wiele mitów. Początkowo uważano, że czarny napar ma negatywny wpływ na zdrowie i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że jego spożywanie w umiarkowanych ilościach może korzystnie oddziaływać na niektóre organy. W poniższym tekście prezentujemy zestawienie najpopularniejszych poglądów na temat kawy. Dowiedz się jaki jest faktyczny wpływ kawy na zdrowie.
Spis treści
Skąd pochodzi kawa i dlaczego jest tak popularna?
Zanim przejdziemy do omówienia najpopularniejszych przekonań związanych z czarnym naparem, zatrzymajmy się na chwilę przy jego historii. Pierwsze wzmianki na temat tego popularnego napoju pochodzą z okresu starożytności. Pozostałości po plantacjach kawy odnaleziono m.in. na Wyżynie Abisyńskiej we wschodniej Afryce oraz na Półwyspie Somalijskim położonym między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim.
Picie aromatycznego naparu sporządzanego ze zmielonych ziaren kawy zostało zapoczątkowane przez Arabów między XI a XII stuleciem. Do Europy napój ten trafił nieco później, gdyż na początku XVII wieku. Dzięki ożywczemu i pobudzającemu działaniu na organizm bardzo szybko zdobył szerokie grono zwolenników. Obecnie kawa należy do najpopularniejszych napojów na świecie. To spowodowało, że stała się przedmiotem licznych badań. Wokół niej narosło też wiele mitów, z którymi postanowiliśmy się rozprawić.
Czy czarny napar wpływa negatywnie na zdrowie?
MIT. Ziarna kawy zawierają w swoim składzie ponad sto różnych składników biologicznie aktywnych. Do najbardziej znanych należy kofeina, która jest zaliczana do łagodnych środków pobudzających układ nerwowy. Jeśli do tej pory sądziłeś, że spożywanie kawy ma negatywny wpływ na zdrowie, jesteś w błędzie. Spożywanie tego napoju w umiarkowanych ilościach może przynieść korzystne efekty w kontekście występowania niektórych schorzeń przewlekłych takich jak otyłość, cukrzyca czy nowotwory.
Kawa może pomóc w przeciwdziałaniu depresji?
FAKT. Stany depresyjne są ściśle powiązane z zaburzeniami działania układu dopaminergicznego, który wpływa na motywację oraz reakcje emocjonalne. Zawarta w kawie kofeina nie tylko sprzyja uwalnianiu serotoniny, ale także reguluje transmisję dopaminergiczną. W tym miejscu warto też wspomnieć o pozostałych substancjach aktywnych znajdujących się w napoju takich jak kwas chlorogenowy czy polifenole. Związki te wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, przez co mogą przyczyniać się do zmniejszenia procesów zapalnych w mózgu.
Czy regularne picie kawy wypłukuje magnez z organizmu?
MIT. Jednym z powszechniejszych poglądów dotyczących kawy jest to, że wypłukuje magnez z organizmu. Ten popularny napój ma wprawdzie działanie diuretyczne i stymuluje nerki do wydalania większej ilości elektrolitów, jednak spożywanie go w rozsądnych ilościach nie prowadzi do utraty magnezu. Brak tego minerału znacznie częściej stanowi rezultat zaniedbań dietetycznych i jadłospisu ubogiego w makroskładniki.
Czy włączenie kawy do diety zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera?
FAKT. Choroby neurodegeneracyjne mózgu często są wynikiem niedoboru dopaminy – hormonu odpowiadającego m.in. za koordynację ciała i prawidłowe napięcie mięśniowe. Dotychczasowe badania wykazały, że spożywanie od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Wszystko za sprawą związków biologicznych czynnych zawartych w napoju, które dostarczane do organizmu prowadzą do zwiększenia poziomu dopaminy w mózgu i chronią neurony dopaminergiczne przed uszkodzeniami.
Czy spożywanie kawy wiąże się z rozwojem wrzodów żołądka?
MIT. Choroba wrzodowa objawiająca się bólem brzucha, mdłościami i uczuciem pełności bardzo często jest związana z obecnością bakterii Helicobacter pylori. Badania wykonane do tej pory nie wykazały większego związku między spożywaniem kawy a występowaniem wrzodów. Niemniej jednak pacjentom z tym schorzeniem często zaleca się ograniczenie w diecie produktów drażniących żołądek, w tym m.in. kawy.
Czy codzienne sięganie po kawę może prowadzić do uzależnienia?
MIT. Wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki kawy. Stąd wzięło się przekonanie, że napój ten może uzależniać. Nie jest to prawdą, ponieważ wykazano, że kofeina w żaden sposób nie pobudza obszarów mózgu odpowiedzialnych za nałogi.
Kawa – korzystaj z jej dobrodziejstw z rozsądkiem!
Doniesienia naukowe dowodzą, że umiarkowane spożycie kawy może mieć korzystny wpływ na zdrowie i stanowić część zbilansowanej diety. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dawka kofeiny w ciągu dobry nie powinna przekraczać 400 mg. Nadmiar tego związku w organizmie może prowadzić do wystąpienia wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym bezsenności, przyspieszonej pracy serca, problemów z koncentracją i zawrotów głowy. Jeśli jednak będziesz pić kawę w bezpiecznych ilościach, nie masz powodu do obaw.
Zapraszamy po więcej artykułów z tej kategorii do działu Zdrowie.